
Kunst na Arbeid stopt
20 mei 2026 om 11:17 OverigDOORWERTH Na het 120-jarig jubileum heeft mannenzangvereniging Kunst na Arbeid Oosterbeek het verdrietige besluit genomen om te stoppen. Het gestaag afnemende ledenaantal en de gevorderde leeftijd van de zangers zijn daarvoor de reden. Begin dit jaar namen de vijftien overgebleven leden gezamenlijk het besluit. “Dat doet pijn”, vertelt voorzitter Roy Lensink.
Door Gert Budding
Op 31 mei geeft het mannenzangkoor een afscheidsconcert in de Ontmoetingskerk in Doorwerth. Het concert begint om 14.30 uur. De oprichters van het mannenkoor waren Chris Jongboer, Willem van der Knecht, Hendrik Klaassen en Johan van der Zanden. Jarenlang klonk de zang van Kunst na Arbeid in de Concertzaal in Oosterbeek. Later verhuisde het koor naar Doorwerth, met de Ontmoetingskerk als thuisbasis. Langzaam maar zeker kromp het ledenbestand. Nieuwe, jonge zangers meldden zich nauwelijks aan. “Onze oproepen voor nieuwe leden liepen telkens op niets uit”, vertelt Roy Lensink (67). “In de gloriedagen kwamen wekelijks zo’n veertig mannen zingen. Nu zijn er nog vijftien over. Er is simpelweg geen toekomst meer voor Kunst na Arbeid. We waren vorig jaar al blij dat we met vijftien mannen het 120-jarig jubileumconcert konden geven.” Heel even gloorde er nog hoop voor het voortbestaan van de vereniging. “Soms kwam er een man binnenlopen, maar met alle respect: het waren vaak mensen op leeftijd. Dat is helaas de trieste realiteit”, vertelt Roy Lensink, die nog één keer terugblikt op de geschiedenis van het mannenkoor.
“De vereniging had niet veel inkomsten. De leden betaalden hun smoking zelf. We haalden oud papier op, dat bracht geld in het laatje. We hadden bestaansrecht, maar de rekeningen moesten natuurlijk wel betaald worden.”
Kunst na Arbeid bracht een breed en gevarieerd repertoire. “In grote lijnen wordt het als klassiek bestempeld. Maar we zingen ook volksliederen, religieuze muziek, populaire nummers en klassieke werken. Vierstemmig en in verschillende talen”, legt Roy Lensink met gepaste trots uit.
Op 31 mei valt definitief het doek voor het mannenkoor. “Sommige leden zijn al veertig jaar verbonden aan het koor, dat zegt veel over de onderlinge vriendschap…”









