
Een heel bijzondere Airborne-maand
5 september 2022 om 20:02 Overig‘Laten we vrede gebruiken als een kompas voor de toekomst’
OOSTERBEEK Herdenken, beseffen en beleven doen we met elkaar in Arnhem, Ede, Renkum en Overbetuwe, de Airborne Region. Samen het verhaal van Operatie Market Garden vertellen, van september 1944, maar ook het verhaal over de impact die het vandaag de dag nog heeft. Dat is het thema van de Airborne-herdenkingen 2022, waarin ook het vertellen van de verhalen centraal wordt gesteld. Verhalen van de mannen en vrouwen uit die tijd, veteranen die het verdienen dat hun verhaal wordt doorgegeven. De officiële opening werd verricht door Renkums burgemeester Agnes Schaap, Thom Eerens, de kinderburgemeester van de gemeente Renkum, wethouder Bob Roelofs die de gemeente Arnhem vertegenwoordigde, burgemeester René Verhulst van Ede en wethouder Wijnte Hol van de gemeente Over Betuwe, door over de Utrechtseweg onder de Airborne-boog door te lopen.
Dick Martens
Voor de wandeling richtte burgemeester Schaap zich tot de genodigden. Opluchting en bewondering lardeerden haar toespraak. Opluchting, dat de herdenkingen en ook de jubileumeditie, de 75e, van de Airborne-wandeltocht weer ‘gewoon’ doorgang konden vinden. ,,Wat was ik blij toen ik hoorde, dat de Airborne-wandeltocht dit jaar door kon gaan. Eindelijk. Ik kijk er, samen met heel veel mensen, naar uit. Zeker ook ook naar al die andere activiteiten in deze heel bijzondere Airborne-maand. Waaronder ook het bezoek van een zestal veteranen, die ondanks hun meer dan respectabele leeftijd, alles op alles hebben gezet om bij de herdenkingen aanwezig te kunnen zijn. Dat zegt veel over hun kracht en doorzettingsvermogen. Hoe uniek is dat. Zij zijn, mede gezien de huidige situatie in de wereld, ook een voorbeeld voor de jeugd. Laten we daarom vrede gebruiken als een kompas voor de toekomst.” Wat daar zeker toe bijdraagt is het ‘Airborne Region Doeboek 2022’, dat alle kinderen uit de groepen 7 en 8 van alle basisscholen in Arnhem, Ede, Overbetuwe en Renkum aangeboden krijgen. ,,De jonge militair Jim Smith neemt de kinderen, als lid van het 11e Bataljon, mee op zijn avontuur tijdens de Tweede Wereldoorlog”, legt Corine van Ruissen, die de coördinatie bij het tot stand komen van het Doeboek heeft verzorgd, uit. Het eerste exemplaar werd door kinderburgemeester Thom Eerens overhandigd aan Rhiangela, Azra en Elwin, drie jeugdige leden van het #Vteam, de jeugdclub van het Vfonds. Zij zetten zich in voor vrede, vrijheid en vriendschap. In die hoedanigheid mochten zij ook vragen stellen aan de (loco-)burgemeesters van de vier Airborne-gemeenten.
Zowel Renkums burgemeester Schaap en haar jeugdige ‘Renkumse’ collega Thom hadden genoten van de opening van de Airborne-festiviteiten. ,,Heel bijzonder”, vond Thom. ,,Ook leuk, dat ik vragen mocht beantwoorden van het V-team. Zenuwachtig was ik niet, het ging best goed, dat vond ‘onze’ burgemeester ook.” Vervolgens wandelde hij samen met zijn ‘collega’s’ onder de Airborne-boog door. De aanzet tot een drukke, maar bijzondere septembermaand.











